Dřevo na topení aneb jak správně skladovat nakoupená polena?

28.10.2021

Určitě se mezi vámi nachází velké množství vlastníků krbových vložek nebo krbů, s nimiž je spojen nejenom příjemný pocit tepla domova, ale také spousta starostí i povinností. Jednou z nejdůležitějších je shánění kvalitního topného dřeva.

S tím je spojeno i správné skladování, protože dřevo na topení je velmi náchylné k vysoké vlhkosti. Jakmile jsou polena příliš mokrá, nedosahují optimální výhřevnosti, což je samozřejmě špatně.

Proč skladovat dřevo v suchu?

Dřevo na topení byste měli ve všech možných případech skladovat v suchu, protože tvrdé i měkké dřevo potřebuje minimálně 2 roky na řádné proschnutí. Cílem je snížení vlhkosti uvnitř polen pod hranici 20 %. V opačném případě totiž topením dřevem neušetříte, ale naopak proděláte až 40 % celkových nákladů pouze na snížení vlhkosti. Pro vaši představu ještě dodáme, že 1 kubický metr dřeva obsahuje přibližně 200 kilogramů vody, což není úplně málo.

Kde mít umístěn dřevník?

I proto byste měli věnovat náležitou pozornost tvorbě vhodného dřevníku, v němž bude březové dřevo a štípané palivové dřevo po celých 24 měsíců schnout. Mezi nejlepší místa na umístění dřevníku bude patřit prostor nedaleko vchodu do vašeho domu. Zejména v zimních měsících tak budete ušetřeni brodění se závějemi. Zajistit byste měli i dostatek slunečního záření a také dostatečně tlustou podstavu. Pokud totiž krbové dřevo položíte na zem, natáhne do sebe vlhkost ze zeminy.

Kde dřevo určitě neskladovat?

Bukové palivové dřevo a suché palivové dřevo byste v žádném případě neměli skladovat ve sklepě nebo v jiných uzavřených místnostech. V těchto prostorech nemají polena dostatek vzduchu na proschnutí. Většina sklepů nacházejících se pod rodinnými domy navíc dlouhodobě bojuje s vysokou vlhkostí, takže by zde polena stejně nevyschla.

Prodej palivového dřeva je zajištěn renomovanou společností, jejíž zaměstnanci vám na přání se správným skladováním topiva rozhodně poradí.