Elektrokolo, jak funguje a proč si jej pořizovat?

30.03.2020

Elektrokola jsou mezi lidmi stále oblíbenější. Rádi je mají zejména senioři, ale také pracující občané, kteří chtějí udělat něco dobrého pro své zdraví. Elektrokolo je totiž posledním výkřikem technologie, a to i přesto, že spojuje dva dost staré vynálezy. Při jízdě na e-biku už se ale nemusíte dřít, protože vám při šlapání pomáhá elektromotor. Tím pádem můžete ujet daleko větší vzdálenosti, než kdybyste jeli na klasickém kole.

Skládací elektrokolo AGOGS SilverGo
Skládací elektrokolo AGOGS SilverGo

Jak vybrat elektrokolo?

Určitě jste si někdy lámali hlavu s tím, jak vybrat elektrokolo. Není na tom nic těžkého, tedy pokud víte, co přesně od e-biku očekáváte. Měli byste mít jasno nejenom v prostředí, ve kterém se chcete na elektrokole pohybovat, ale také v dojezdu a rozpočtových možnostech. Pokud si alespoň v jedné z těchto oblastí nejste jistí, nepouštějte se do užšího výběru. Mohlo by se vám to zle nevyplatit, protože byste investovali velkou částku do něčeho, co reálně vůbec nevyužijete.

Co nabízí horská kola?

Horská kola s elektrickým pohonem jsou v České republice na špičce prodejních čísel. K dispozici máte nespočet barevných i velikostních variant, které se samozřejmě liší výškou rámu. Ta souvisí nejenom s vaší výškou, ale i hmotností. S rostoucí velikostí rámu je nutné počítat i s vyšší pořizovací cenou, ale také s lepšími technologiemi. Opravdu špičková elektrokola mají dojezd okolo 150 kilometrů, a navíc disponují kotoučovými brzdami nebo přehazovačkou.

Co čekat od elektrokola do přírody?

Na druhou stranu nejsme všichni dobrodruzi, kteří si libují v zablácených šlapkách a blatnících. Někteří z vás se mnohem raději projedou po břehu řeky nebo centrem města. V kategorii elektrokola do přírody se nachází i krosová kola, která jsou jako stvořená pro jízdu uprostřed zástavby v lehčím terénu. Tato kola vynikají svým designem a propracovaným pohonným systémem. Ten je samozřejmě vícestupňový, a můžete jej regulovat za pomocí LCD displeje a páčky na řídítkách.

Elektrokolo můžete využít nejenom na cesty do přírody, ale také na jízdu práce. Díky elektrickému pohonu dorazíte do zaměstnání bez jediné kapky potu, takže se nebudete muset obtěžovat převlékáním nebo sprchováním.