Brzdové třmeny vyžadují pravidelnou pozornost

09.06.2020

Pokud jezdíte do autoservisu až v případě poruchy, možná byste tuto strategii měli přehodnotit. Občas je lepší problémům předcházet, než je řešit. Ušetříte si tak nejen peníze, ale také nervy kvůli zmařeným plánům. Ať už rodinným, nebo obchodním. Brzdové třmeny jsou součástkou, které byste péči měli věnovat opravdu pravidelně.

Repase brzdového třmenu
Repase brzdového třmenu

K čemu slouží brzdové třmeny?

Brzdové třmeny jsou součástky, v kterých jsou osazeny brzdové písty. V běžných autech se nachází obvykle jeden, v drahých sporťácích jich bývá víc. Jejich součástí jsou také brzdové destičky. Toto zařízení tvoří spolu s dalšími komponenty kotoučové brzdy. Ty jsou nepostradatelnou výbavou každého vozidla - osobního, nákladního i autobusu. Bez dokonalé bezpečnostní vlastnosti vozu musí být celá tato soustava v bezchybném provozním stavu.

Co se stane, když to drhne?

Pokud zaznamenáte, že vaše auto najednou při brzdění táhne do strany, nebo potřebuje k zabrzdění delší úsek než obvykle nebo snad cítíte po brzdění zápach něčeho spáleného, věřte, že je nejvyšší čas objednat se do servisu. Problém ještě nemusí být tak akutní, aby vám někde shořely brzdy, tomu byste ovšem jistě rádi předešli. Vaše brzdy zcela jistě potřebuji oko odborníka, který posoudí, zda bude dostačovat výměna kapaliny, destiček nebo "jsou na odpis" brzdové třmeny.

Když se naplní špatný scénář

Když bude brzdový systém natolik poškozen, že si vyžádá radikální zásah, nabízí se dvě možnosti. Buď se plácnete po kapse a koupíte zcela nové brzdové třmeny, anebo zvolíte ekonomičtější řešení a necháte ty stávající opravit. Repase si nevyžádá nijak dlouhý čas, takže se nemusíte bát, že přijdete o důležité termíny. Dobré a kvalitní firmy vás obslouží již ten den, v případě specifičtějších požadavků bude hotovo nejpozději do druhého dne.

V případě potřeby firma provádějící repasi brzdových třmenů doveze potřebné díly na místo přesně podle vašeho zadání.