Detektor kovu je skvělá zábava i profesionální náčiní
Detektory kovů fungují na principu změny magnetického pole, díky čemuž našly využití v téměř každé průmyslové oblasti. Používají ho vědci, archeologové, ale i armáda. Jedná se přitom o jednouché zařízení, které však dokáže zajímavé věci, a navíc umí být velice zábavným společníkem i pro amatéry.
Detektory jako sekundanti významných objevů
Detektory kovů našly své uplatnění zejména v archeologii už dávno a ve velkém stylu. V roce 1958 díky nim historik Don Rickey v bitvě u Litlle Bighornu objevil palební linie. Jejich následné využití pro účely archeologie spočívalo především v tom, že díky nim odborníci objevovali vzácné artefakty, které prostudovávali a zadokumentovali. I v té době se však našli "chytrolíni", kteří potenciál detektorů správně odhadli a záhy přišli na to, že díky nim můžou snadno zbohatnout. Jednání lovců pokladů či falešných archeologů je však v mnoha krajinách postaveno mimo zákon, a používání detektorů omezuje vláda.
Co vše může detektor kovu objevit?
Již samotný název napovídá, že toto zařízení reaguje zejména na kov. Jednoduchý detektor kovů určený pro zábavu vám žádný velký poklad nepomůže odhalit, ale mince, šperky, nebo zapomenuté železné předměty zvládne najít hned. Pokud byste se chtěli vydat na opravdové bádání, museli byste zvolit profesionální výbavu. K dispozici jsou také průmyslové detektory, které detekují třeba inženýrské sítě, ovšem ty jsou určené především pro cílené využití a patří výlučně do rukou odborníků.
Detektory seženete snadno
V Česku působí několik desítek obchodů, které nabízejí nejrůznější detektory kovů. Prodej a marketing však má každá postavený jinak. V zásadě platí, že solidní prodejce vám nebude pět chválu na maximální dosah detektoru, protože ten je velice individuální a záleží na každém jednotlivém typu přístroje.
Na objevitelskou zábavu jsou nejvhodnější univerzální přístroje. O konkrétním produktu se poraďte s prodejcem.