Finské sauny aneb na co se připravit před první návštěvou?

08.01.2022

Určitě se mezi vámi nachází mnoho těch, kteří si na první dobrou zamilovali chození do finské sauny. Proces neustálého pocení v horkém a vlhkém vzduchu a následné ochlazení ve studené vodě má totiž něco do sebe. Kromě zdravotních benefitů se jedná o skvělou relaxační aktivitu, během níž zapomenete na většinu banálních problémů a starostí. Pokud jste ovšem v sauně nikdy nebyli, pak se nemusíte ničeho obávat.

Nikdy nechoďte do sauny v plavkách

Jeden z největších mýtů mezi lidmi se týká nahoty. Finské sauny jsou ovšem stoprocentně diskrétním prostorem, kde je nahota přirozená, a navíc všeobecně žádaná. V žádném případě tedy do sauny nechoďte v plavkách, protože si sami sobě uškodíte. Rozpálená pokožka se nebude na umělém materiálu plavek cítit dobře, a navíc bude bránit pleti dýchat. Tím pádem je omezen ozdravný pobyt a vaše přítomnost v sauně nedává žádný smysl.

Jak se chovat ve společné sauně?

Na druhou stranu se asi nechcete mezi cizími lidmi procházet pouze v rouše Evině či Adamově. I na toto ovšem finské sauny pamatují, takže vám na recepci půjčí dostatečně velkou a čistou osušku nebo prostěradlo. Omotejte si jej kolem těla a vydejte se vstříc horkému vzduchu, kde se perfektně uvolníte. Z hygienických důvodů byste si ovšem neměli sedat přímo na dřevěné lavičky, ale mezi vaší pokožkou a podložkou by se měla nacházet právě osuška nebo prostěradlo.

Pořád se stydíte přijít?

I když je nahota v současné moderní společnosti zcela přirozená a zvlášť v sauně se nemáte za co stydět, přesto se mezi vámi určitě najde několik stydlínů. Jestliže chcete saunu vyzkoušet, ale jste stydliví, vydejte se do sauny dál od svého bydliště. Návštěvu pak naplánujte mimo všeobecně frekventované časy, tedy mimo ranní a večerní špičku. Pro začátek také raději choďte do sauny sami, abyste se nemuseli před svými přáteli červenat.

První návštěva sauny je jistě stresující proces, ale opravdu se nemáte čeho bát. Vyzvedněte si ručník nebo osušku a vydejte se vstříc jedinečnému způsobu detoxu a relaxace.