Holotropní dýchání: Kurz vám pomůže najít vyšší vědomí i lepší sebeuvědomění

14.05.2023

Spousta lidí se v současné době potýká se stresem různé intenzity. Moderní společnost vyvíjí tlak na výkon, a to nejen v zaměstnání, ale také v soukromém životě. Člověk by měl být hlavně dokonalý po všech stránkách. Dosáhnout toho není právě jednoduché, někdy dokonce nemožné. Vyrovnat se s nároky doby může pomoci holotropní dýchání. Pokud nevíte, co obnáší, následující text vám tuto speciální metodu představí.

Holotropní dýchání

V průběhu holotropního dýchání mohou lidé zažívat zážitky, jako jsou:

  • emoce různé intenzity,
  • dávné vzpomínky,
  • pocity sjednocení s vesmírem,
  • duchovní zkušenosti.

Dosáhnout těchto zážitků je cílem metody, jež psychiku ozdravuje. Zásadní je podpora a vytvoření bezpečného prostředí, které účastníkovi umožní plně se otevřít a prozkoumat své vnitřní světy. Proto se holotropní dýchání obvykle cvičí ve dvojici, a nejlépe pod dohledem zkušeného facilitátora.

Holotropní dýchání kurz

Jestliže vás tato metoda oslovila, tak ideální způsob, jak se do ní pustit, je najít si vhodný prožitkový workshop, pořádaný profesionály v oboru zvaném holotropní dýchání. Kurz pořádá například i hudebník a facilitátor Roman Petrov. Pomáhá lidem najít své vyšší já, léčit problémy s psychikou, stresem, různými závislostmi, migrénou či chronickými bolestmi.

Co je holotropní dýchání

Odpovězme si na otázku, co je holotropní dýchání. Představte si cvičení, při kterém budete uvědoměle dýchat za zvuku příjemného hudebního doprovodu. Předtím, než se do něho pustíte, je vhodné chvíli meditovat a zklidnit se, a tím se na cvičení připravit. Nejlépe je cvičit vleže pod dohledem druhé osoby, a to v bezpečném prostředí, kde nehrozí riziko úrazu. Během dýchání může totiž dojít k některým tělesným projevům – svalovému napětí, bolestem hlavy, ke křečím. Proto je zapotřebí součinnost další osoby, jež dohlíží nad staveb cvičícího.

Jestliže trpíte zdravotním problémy, jako jsou některé psychiatrické diagnózy nebo onemocnění kardiovaskulárního systému, měli byste se o vhodnosti holotropního dýchání poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Chtěli byste vyzkoušet holotropní dýchání k léčbě svých potíží?