Kolimátory vám usnadní zaměření na cíl

19.05.2020

Milovníci lovecké, taktické, ale také sportovní střelby jistě ocení kolimátor. Je výbornou alternativou k mechanickým mířidlům - nebo rovnou místo nich, a usnadní vám s větší přesností zaměřit cíl. Vyřeší také problém se střídavým zaostřováním z mířidla na cíl. Pořiďte si ho i vy, abyste měli větší požitek ze střelby.

Kolimátor Holosun
Kolimátor Holosun

Tyto zaměřovače využijí všichni

Kolimátory, jinak řečeno reflexní zaměřovače, jsou takzvaná optická zařízení. Můžete je upevnit ke zbrani, které mají mechanické mířidlo, nebo ho rovnou nahradit. Díky jejich pomoci snadněji zaměříte cíl a prohloubíte tak svůj požitek ze střelby. Využijí je milovníci lovecké, taktické i sportovní střelby. Přední výrobci kolimátorů jsou:

  • Holosun
  • Docter
  • Aimpoint
  • Steiner

Neméně oblíbené značky jsou také Delta, Optical a Meopta.

Velikost kolimátoru

Na trhu existuje celá řada kolimátorů. Jen si dobře zvolit. Vybírejte je podle velikosti osnovy. To se označuje jako MOA - velikost tečky nebo obrazce. Existuje hned několik rozměrů. Nezapomeňte však, že čím je tečka větší, tím obtížněji se střílí na delší vzdálenost. Za optimální velikost by se dala považovat 2 MOA. Odpovídá velikosti 29,1 mm na 100 m. Vybíráte-li podle obrazce, je klasická velikost 65 MOA nebo 32 MOA u pistolových zbraní.

Typy montáže

Při koupi si musíte všímat také toho, jak jej potřebujete namontovat.

  • Nízká montáž - je vhodná především pro zbraně, které nejsou vybaveny mechanickými mířidly.
  • Vysoká montáž - tečka kolimátoru je nad pevným mířidlem, ale nepřekáží ve výhledu.

Pokud má vaše zbraň mířidla, je to jednoznačná výhoda. Pokud se vám porouchá kolimátor, je možné využít mechanické mířidlo.

Při výběru vhodného reflexního zaměřovače se nebojte poradit s kvalifikovaným prodejcem, který vám jistě vybere tu nejlepší variantu právě pro vaši zbraň.