Kompostér nesmí chybět na žádné zahradě

23.03.2020

Na zahradu jako takovou sice nejsou kladeny žádné vysoké nároky, avšak zahradnické vybavení by měl mít každý zahrádkář kvalitní. K tomu se pochopitelně řadí i dřevěný kompostér, ve kterém můžete pohodlně skladovat organický odpad z celé zahrady. Posekanou trávu ani spadané listí už nebudete muset hromadit na záhonku. Prostě je dejte do masivní dřevěné konstrukce.

Dřevěný kompostér
Dřevěný kompostér

Jaké výhody má použití kompostéru?

Kompostéry disponují celou řadou výhod, z nichž ta nejvýznamnější je možnost tvorby kompostu. Necháte-li totiž organické zbytky jen tak povalovat na záhonku, bude trvat velice dlouho, než v nich začne probíhat proces tlení. Jakmile ale nahromadíte více materiálu na jednom místě, celý proces rozkladu urychlíte. V dřevěné konstrukci z masivních hranolů s objemem přesahujícím 3 tisíce litrů můžete pohodlně vytvořit dostatečné množství hnojiva, takže jej na jaře nebudete muset kupovat.

Kolik takový kompostér stojí?

Cena je v dnešní době hlavním faktorem, podle kterého se rozhoduje většina kupujících. Dřevěné kompostéry nejsou nikterak drahé, avšak jejich pořizovací cena závisí na velikosti. Například malý kompostér vyrobený z hladce frézované kulatiny s objemem 1 metr krychlový pořídíte za necelé 2 tisíce korun. Hlavním materiálem je impregnované smrkové dřevo, které zajistí dlouhou životnost a prvotřídní odolnost vůči povětrnostním vlivům.

Mohu zvětšit objem kompostéru?

Díky systému zámků můžete jednotlivé kompostéry nejenom snadno složit, ale také libovolně nastavit jejich výšku. Patra tak můžete přidávat v závislosti na množství kompostované hmoty, což je velice uživatelsky příjemné. Na jaře, nebo na podzim pak oceníte jednoduchý systém demontáže, který vám umožní snadné odklizení kompostéru a tím pádem pohodlné vyvezení kompostu na záhonek.

Pokud máte na své zahradě větší objemy organického materiálu, pak si urychleně pořiďte kompostér. Pořizovací náklady nejsou nijak likvidační, hlavně díky ekologickému dřevu a jednoduchosti konstrukce. Vložené prostředky se vám vrátí, protože ušetříte za nákupy drahých hnojiv.