Krbové vložky v hledáčku stavitelů domů

23.10.2020

Krb jako takový už není primárně výsadou jen chalup a horských chat. Stává se běžným vybavením i moderních rodinných domů či podkrovních bytů. Není divu. Dopřát si odpočinek v útulném obýváku za zvuku praskání dřeva není nikdy k zahození. Prvně je ovšem nevyhnutelné vybrat správné krbové vložky.

Krbové vložky
Krbové vložky

Rozhodující je komín

Než se pustíte do díla, je potřeba vzít v úvahu několik technických požadavků. Tím nejzásadnějším je propustnost komínu, na který bude krb napojen. Jeho parametrům musí krbová vložka odpovídat. Dále si musíte ujasnit, o jaký tepelný výkon máte zájem a také to, zda bude krb vytápět jen jednu místnost nebo vícero. Pokud platí druhá možnost, je nutné zařídit nucené proudění vzduchu, protože samovolný pohyb teplého vzduchu by nepostačoval.

Efekt nebo výkon? To je oč tu běží

Existuje několik možností, jak vzhledově krbové vložky vyřešit. V základu existují tři možnosti:

  • krbové vložky s rovným prosklením,
  • krbové vložky s rohovým prosklením,
  • krbové vložky průhledové - buď ve tvaru C, U.

Obě (C i U) se ovšem potýkají s jedním velkým neduhem. Ač designově jednoznačně vedou, s výkonem je to poněkud ošemetné. Právě mnoho skla v jejich provedení zapříčiňuje, že výkon v samotném ohništi je poněkud méně výrazný. Pokud se vám ho nepodaří udržet na maximu, skla okamžitě zajdou nepěknou černotou. Tady je tedy k zamyšlení, zda efektní první dojem zvítězí i za cenu větší údržby, nebo ustoupí kompromisu.

Nechte si poradit od odborníků

Ač se instalace krbu jeví jako poměrně jednoduchá záležitost, má svá úskalí. Je proto vhodné poradit se profesionály, kteří jsou schopní připravit vám kompletní návrh včetně vizualizace a technických požadavků. Dodavatelské firmy vám krby zajistí se vším všudy, dovezou, nainstalují - a v případě potřeby se postarají i o servis či údržbu.

Své dovednosti v tomto směru radši nepřeceňujte a nechte to na odborníky.