Lead management aneb co si pod tímto pojmem představit?

01.03.2023

V jakémkoliv podnikatelském odvětví je v současné době kladen čím dál tím větší důraz na profesionálně vytvořené marketingové kampaně, jejichž jediným cílem je získaní nových zákazníků a klientů. Tento proces se odborně nazývá lead management, a i když je v praxi relativně zavedený, stále v jeho provedení tápe velké množství firem. Pokud k nim patřit nechcete, není nic jednoduššího než investovat do specializovaného softwaru.

Co patří do lead managementu?

Možná si budete říkat, že lead management v sobě skrývá pouze samotné oslovení nových zákazníků. To však není tak úplně pravda, protože se jedná o komplexní proces začínající vytipováním cílového trhu a končí uzavřením obchodu s konkrétním klientem. A právě v tuto chvíli byste měli zbystřit, protože svým zákazníkům musíte nabídnout i poprodejní péči. Na tuto oblast se totiž mnoho firem nezaměřuje, takže můžete relativně snadno získat rozhodující konkurenční výhodu.

Jak vypadá v praxi?

V praxi proces lead managementu začíná marketingovým šetřením o potenciálním trhu. Na základě získaných informací je provedena segmentace trhu a určení potenciálu jednotlivých skupin. Nezbytnou součástí lead managementu je sběr maximálního množství informací o zákaznících, včetně jejich postojů, preferencí nebo zvyklostí. Předpoklad úspěšného prodeje pak spočívá ve vytipování správných zákazníků v rámci lead managementu, kteří budou mít o vámi nabízené zboží nebo služby opravdu zájem.

Jak jej efektivně kontrolovat?

Sami si asi uvědomíte, že lead management není nic jednoduchého. Naopak se jedná o relativně složitý proces, který je velmi složité kontrolovat bez příslušných moderních technologií. Pokud chcete mít o svém lead managementu dokonalý přehled, pak neváhejte investovat do specializovaného softwaru, díky němuž se správa informací o zákaznících nebo kontrola výkonnostních kampaní stává maličkostí. Samozřejmostí je následné vyhodnocení kampaně podle zadaných kritérií.

V oblasti marketingu a obchodu se nemusíte obávat nových technologií. Investicí do specializovaného softwaru budete schopni kampaně optimalizovat a zefektivňovat.