Na dodávkách plynu lze ušetřit už v následující topné sezóně

08.09.2018

I přestože byla letos zima relativně mírná, a domácnosti v České republice zaplatí méně, nicméně příští topná sezóna může být klidně o to intenzivnější. Proto už teď můžete zauvažovat nad změnou dodavatele zemního plynu. 

Zemní plyn
Zemní plyn

 Ukažme si tedy, co vlastně změna dodavatele plynu obnáší, kolik ušetříte a jak vybrat ten nejlevnější plyn.

Kvalita levného plynu se rovná kvalitě toho drahého

Plyn, který se k vám dostane trubkami, bude mít úplně stejnou kvalitu, až vám jej bude dodávat kdokoliv. Stále se bude jednat o stejnou komoditu, která se k vám dostane s pomocí tak zvaného distributora. Takže jak se může stát, že určití dodavatelé plynu nabízejí levný plyn a jiní právě naopak? Důvodů je celá spousta. Kupříkladu jde o schopnost dodavatelů plynu nakoupit jej výhodně na komoditních burzách. Ve výsledné ceně plynu se pak projeví i celková efektivita dodavatelské firmy. Někde se totiž stále ještě topí ve spoustě papírů a jinde mají vše elektronické. Různí se rovněž cenové politiky konkrétních dodavatelů. Někteří tak např. sníží cenu velkému odběrateli, aby si ho udrželi, ale přitom musí navýšit cenu menším odběratelům. Jinde jsou ceny rovnoměrnější, čehož využívají zejména domácnosti, které většinou tahají za ten kratší konec provazu.

Spočtěte si, kolik korun se změnou dodavatele ušetříte

Beze sporu není moc chytré změnit dodavatele jen na základě jeho reklamy v tisku či televizi. Před změnou dodavatele by měl být proveden propočet, který nám napoví, zda se vám tato změna dodavatele vlastně vyplatí. Abyste nemuseli nic počítat, je tu k dispozici kalkulačka plynu, která rychle a snadno vše vypočte za vás. A kolikže můžete změnou dodavatele ušetřit? Úspory se různí podle toho, jestli na plynu pouze vaříte nebo jím i topíte, ale většinou jde o tisíce ročně.