Ohýbané trubky
Ve světě kolem nás se ohýbané trubky nachází prakticky na každém kroku, avšak jako obyčejní lidé jejich přítomnost příliš nevnímáme. Velkým paradoxem je, že trubky a kulatiny nemůže ohýbat jen tak někdo na koleni, neboť je k této činnosti zapotřebí speciální technologie. Vhodnými, a hlavně přesnými ohýbačkami disponují pouze ty nejlepší společnosti, pro něž je úprava trubek hračkou.
Kde se ohýbané trubky používají?
Ohýbání trubek je mnohdy klíčovou součástí každého projektu, neboť by se bez jeho přítomnosti rozhodně nedokončil. Vezměte si například designová zábradlí na veřejných schodištích, které jsou povětšinou vytvořeny z ohýbaných hliníkových profilů. Bez této prvotřídní technologie by zde byly pouze nevzhledné rovné kulatiny, které byly v kurzu před nějakými 30 lety. Dnes však není problém ohnout hliníkový nebo nerezový materiál prakticky do jakéhokoli tvaru.
Trubky jsou po ohnutí opracovány
Po ohýbání nerezových trubek je ovšem nutná ještě lehká úprava, aby byly ohnuté kulatiny opravdu dokonalé. Většinou se jedná o nařezání na požadovanou délku, odhrocení nebo signování konců ohnutých trubek. Výjimku netvoří ani zužování, nebo naopak roztahování konců, protože některé zakázky vyžadují trochu specifičtější tvar. Samozřejmostí pak je i svařování nebo další povrchové úpravy.
Dají se ohnout trubky všech materiálů?
Kvalitní ohýbací stroj dokáže vytvořit minimální ohyb 1.5D, což rozhodně není špatné. Standardními materiály na zpracování jsou kulatiny z běžné oceli, hliníku i z nerezu. Ohýbání ocelových profilů se díky vhodné technologii stane hračkou. Problémem nejsou silnostěnné, ani slabostěnné kulatiny, neboť jediným požadavkem je maximální průměr 80 milimetrů. V případě jeho překročení bude muset dojít ke kooperaci dvou firem, což o trochu zvedne náklady na realizaci vaší zakázky.
Pokud již budete chtít stavět dětské hřiště nebo zábradlí, rozhodně zvolte ohýbané trubky a profily. Jejich použití je totiž daleko elegantnější a výsledný efekt, bude jistě stát za to.