Palivové dřevo je nejlevnější varianta, jak udržet svůj domov v teple

01.11.2020

Když spalujeme palivové dřevo, uvolňujeme sluneční energii ve formě tepla, které bylo ve dřevě uloženo jako chemická energie. Proces fotosyntézy přeměňuje sluneční energii, vodu a oxid uhličitý na kyslík a organické molekuly tvořící dřevo, z nichž polovinu hmotnosti tvoří uhlík.

Palivové dřevo
Palivové dřevo

Spalování dřeva

Spalování dřeva je tedy jen rychlá změna tohoto procesu a uvolnění slunečního tepla, když to nejvíce potřebujeme. Na rozdíl od spalování fosilních paliv, jako je uhlí, plyn nebo ropa, při spalování palivového dřeva se neuvolňuje více skleníkových plynů (oxidu uhličitého), než kolik by se vyprodukovalo, kdyby dřevo jednoduše leželo v lese na zemi. Spalování dřeva je tedy z hlediska skleníkových plynů dobrá volba.

Štípané palivové dřevo a kouř

Jedna věc, kterou je v této fázi třeba ujasnit, je, že pokud spalujete správné suché palivové dřevo správným způsobem, nemělo by vyprodukovat příliš mnoho kouře. Jak pravděpodobně víte vlhký oheň produkuje spoustu hustého kouře. Další věc, kterou je třeba mít na paměti, je, že kouřový oheň je neefektivní - chceme, aby veškerá uvolněná energie ohřívala náš domov - ne aby šla nahoru komínem ve formě komplexních částic. Je tedy potřeba dbát na to, aby štípané palivové dřevo nebylo navlhlé.

Prodej palivového dřeva

Pokud v otázkách palivového dřeva nejste zběhlí, raději se zaměřte na renomované pracovníky, kteří zprostředkovávají prodej palivového dřeva. Oni budou přesně vědět, jaké dřevo je pro váš typ otopného systému nejlepší. Například bukové dřevo se těší velké oblibě pro své otopné kvality. Nebo se zaměříte na krbové dřevo? Hlavně je třeba jej uskladnit tak, aby vám nenavlhlo.

Doporučujeme naskládat od země na palety, aby neleželo přímo na studené a vlhké zemi a nestalo se tak rájem pro houby a plísně.