PDR: Jak jsou moderně opravovány karoserie?

01.02.2023

V České republice je v současné době registrováno téměř 6,5 milionu osobních automobilů, z nichž drtivá většina z nich dojde po dobu své životnosti k většímu či menšímu poškození karoserie. Mnohdy se nejedná o nic vážného, nicméně jako majitelé určitě nechcete jezdit s důlkem v kapotě nebo promáčklinou ve dveřích. V takovém případě se stačí obrátit na specializovanou společnost, která provádí opravy karoserií speciální technologií PDR.

Metoda vytlačování

Technologie PDR je sice na tuzemském trhu přes 20 let, nicméně do masivního povědomí veřejnosti se dostává až v posledních letech. Zkušení automechanici se specifickými znalostmi v renomovaném servise používají k opravám hlavně metodu vytlačování. K ní se používají speciální vytlačovací páky a háky, s nimiž je možné proniknout doslova na všechna místa karoserie. Vytlačením plechů na správném místě je pak vymačkávána a zahlazována nerovnost.

Metoda vytahování

Druhou často používanou metodou je vytahování. Ta přichází na řadu hlavně v okamžiku, kdy je důlek na karoserii v místě, kam se není možné dostat hákem nebo pákou. Paintless Dent Repair však pamatuje i na takovou alternativu, a proto mechanici používají systém nalepovacích čepů a reverzního kladiva. Čep se jednoduše aplikuje na poškozené místo a po ztuhnutí lepidla je vytažen. Díky tomu důlek na karoserii zmizí.

Chcete opravy provádět sami?

Pokud vás technologie PDR láká, není nic jednoduššího než absolvovat kurz PDR u specializované společnosti. Ta byla před 20 lety průkopníkem v této oblasti na tuzemském trhu, takže byste jen těžko hledali lepšího školitele. Velkou výhodou je individuální přístup, tudíž se během celého školení můžete na cokoliv zeptat a opravy si samozřejmě sami vyzkoušíte. Kromě toho získáte přístup i do speciálního online nástroje, který vám v praxi pomůže s administrativou oprav.

Školení PDR se vůbec nemusíte obávat. získáte během něho velmi užitečné znalosti, které se vám v pracovním životě budou jenom hodit.