Revize tepelných čerpadel aneb proč se musí provádět pravidelné kontroly?

01.05.2021

Pokud si najdete podrobnější informace o tepelných čerpadlech, pak velmi rychle zjistíte, že se jedná o prakticky bezúdržbová zařízení. Po montáži renomovanou firmou a zapojení do elektroinstalace domácnosti se nemusíte prakticky o nic starat. O revize tepelných čerpadel se postará renomovaná firma.

Složitá elektronika a počítač se postarají o optimální rekuperaci a využití energie z přírodních zdrojů. Vy přítomnost tepelného čerpadla zaznamenáte pouze na fakturách, protože tímto způsobem můžete hodně ušetřit. Neměli byste ale zapomínat na revize tepelných čerpadel.

Proč jsou revize povinné?

Povinnost provádět revize tepelných čerpadel ukládá zákon číslo 89/2017 Sb. Podle něho je každý majitel a provozovatel tepelného čerpadla používajícího jako chladivo F-plyny povinen provádět pravidelné revize. Tyto látky sice nejsou životu nebezpečné, ale v případě uniknutí z chladicího okruhu do ovzduší se pozitivně podepíší na globálním oteplování. Servis tepelných čerpadel se tedy musí zaměřit nejenom na elektroinstalaci, ale také na kontrolu těsnosti všech spojů.

Hrozí mi nějaké sankce?

Nařízení tohoto smyslu by samozřejmě nemělo příliš význam bez dostatečné vymahatelnosti. Montáž tepelných čerpadel a revize tepelných čerpadel je namátkou kontrolována Českou inspekcí životního prostředí. V případě nesplnění jakékoliv náležitosti vám jako majiteli a provozovateli hrozí pokuta až 2 miliony korun, což je pro rodinný rozpočet likvidační. Podle Ministerstva životního prostředí se totiž požadavek na precizní montáž tepelných čerpadel a revize vztahuje i na zařízení v rodinných domech.

Koho si na revize objednat?

Všem vám je asi jasné, že revize klimatizací a tepelných čerpadel není možné provádět svépomocí. Vždy je nutné obrátit se na renomovanou společnost, která má k provádění těchto kontrol příslušná oprávnění a měřicí techniku. Zpravidla se bude jednat o firmu provádějící montáž klimatizací a servis klimatizací. Většina solidních společností provádějících instalace tepelných čerpadel totiž nabízí doživotní servis a pravidelné revize v rámci poprodejních služeb.

Pravidelné revize tepelných čerpadel určitě nepodceňujte. Vysoká pokuta za několik desítek minut kontroly určitě nestojí. Navíc určitě nechcete přispívat k devastaci životního prostředí.