Tandemové seskoky – co jste možná nevěděli

25.03.2020

Jste nadšencem adrenalinových sportů jako jsou například tandemové seskoky padákem? Sestavili jsme pro vás seznam zajímavých informací, které jste o parašutismu možná nevěděli. Pojďme na ně!

Tandemové seskoky
Tandemové seskoky

První vynálezce padáku

Za tandemové seskoky můžeme poděkovat prvnímu vynálezci padáku, kterým byl Andre-Jacques Garnerin. Jeho úplně první seskok proběhl 22. října 1797 nad Parc Monceau v Paříži, kdy jeho jištěním byl hedvábný padák. Naštěstí seskok z 900metrové výšky proběhl bez zranění. Další zajímavost se týká jeho ženy - Jeanne Genevieve Labrosse byla první ženou, která seskočila padákem.

Nejstarší parašutista

Mezi nejstarší parašutisty na světě se zapsal Verdun Hayese, který ve svých 101 letech seskočil padákem. Byl to jeho druhý seskok, ten první si daroval ke svému jubileu - 100 let. "Když jsem skočil poprvé, přimělo mě to k tomu, abych to udělal znovu", vyprávěl na tiskové konferenci. Mezi nejstarší parašutistky se řadí Australanka Irene O´Sheaová, ta skočila ve svých neuvěřitelných 102 letech.

Nejvyšší seskok

Nejvyšší skok v historii provedl viceprezident společnosti Google Alan Eustace v roce 2014, kdy seskočil z neuvěřitelných 41 419 metrů z héliem plněného balónu. Za jeho volného pádu urazil 37 617 metrů v rychlosti 1321 kilometrů za hodinu. Tím překonal i rychlost zvuku.

Nejvyšší seskok bez padáku

Tandemové seskoky bez padáku? Všechno je možné. Nejvyšší seskok bez padáku provedl v roce 2016 veterán Luke Aikins, který skočil z výšky 7600 metrů. Američan Aikins tak zažil dvouminutový volný pád při rychlosti 190 kilometrů za hodinu, který skončil přistáním "v síti", jejíž rozměr byl 30 x 30 metrů. Tu navrhl stavební inženýr John Cruikshank.

Věková hranice parašutistů

Nejčastější věková hranice, kdy lidé chtějí poprvé skočit s padákem, se pohybuje mezi 30 až 39 rokem. Ovšem poslední léta zaznamenala vysoký počet lidí ve věkové hranici 50 - 65 let, kteří chtějí zažít tento adrenalinový zážitek poprvé.

Tak co, už máte svůj první tandemový seskok padákem za sebou nebo nad ním přemýšlíte?