Tlaková nádoba: Jak vybrat tu pravou ke vzduchovému kompresoru?

08.01.2023

Pokud vás čeká výběr tlakové nádoby, je třeba zvážit hned několik faktorů. Díky pečlivému výběru zvládnete vybrat ideální model pro své potřeby. Nabízí se přitom pestrá nabídka. Jaké aspekty byste tedy neměli opomenout?

Tlaková nádoba

Tlaková nádoba je využívána se vzduchovým kompresorem. Slouží jako zásobárna vzduchu, využívána je pro vyrovnání kolísání a pulzování tlaku při nárazově vyšším spotřebám vzduchu. Nabízí se přitom různé provedení těchto nádob. Jedním z prvních rozhodnutí, které je třeba udělat, je výběr mezi stojatou a ležatou nádobou. Klasickou volbou jsou ležaté vzdušníky. Stojaté nádoby jsou využívány zejména v menších prostorech, jelikož nezaberou tolik prostoru.

Povrchová úprava

Jedním z velmi důležitých aspektů je povrchová úprava vzdušníku, vybírat přitom můžete z několika variant. Základní úpravou jsou RAL barvy. O něco lepší volbou je pak práškové lakování. A pokud hledáte tu nejlepší variantu, zvolte pozinkování. Je třeba vybrat také vhodnou vnitřní úpravu, zejména v náročných oborech jako je například potravinářství či farmacie. Pro takové situace se nabízí vnitřní hliníkové lakování a vnitřní elektrické vyhlazování.

Tlakové nádoby

V neposlední řadě se neobejdete bez vhodných přípojek. Tlakové nádoby jsou vybaveny otvory pro různé armatury. Mezi ty lze zařadit pojistný ventil, tlakoměr, kulové kohouty na přívodu a odvodu a kulový kohout pro odkalení. Nádoby jsou dodávány samostatně bez armatur, ale i včetně veškerého příslušenství a pojistných armatur. Můžete si tak vybrat zcela dle svých potřeb. V neposlední řadě je třeba zvážit velikost nádoby vzhledem ke kompresoru - obecně lze říci, že větší velikost je lepší volbou než menší.

Je důležité při výběru vzdušníku zvážit několik základních parametrů. Nabídka je široká, nabízí se tedy několik variant. S pečlivostí zvládnete vybrat optimální řešení.